
Suplementacja witaminą D pomaga złagodzić objawy choroby zapalnej jelit (IBD)
W metaanalizie opublikowanej w czasopiśmie Medicine naukowcy z Chin zbadali potencjał terapeutyczny i bezpieczeństwo suplementacji witaminy D w leczeniu choroby zapalnej jelit (IBD-inflammatory bowel disease). Na podstawie wyników 18 kontrolowanych badań doszli do wniosku, że wskaźnik nawrotów CHOROBY można kontrolować poprzez normalizację poziomu witaminy D u pacjentów z IBD.
Czym jest choroba zapalna jelit?
Choroba zapalna jelit jest terminem stosowanym w odniesieniu do zaburzeń żołądkowo-jelitowych charakteryzujących się przewlekłym stanem zapalnym. IBD obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę, która powoduje powstawanie wrzodów wzdłuż wyściółki okrężnicy oraz chorobę Crohna, która powoduje ból brzucha, ciężką biegunkę, zmęczenie, utratę masy ciała i w konsekwencji -niedożywienie. W przeciwieństwie do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które jest zlokalizowane w konkretnym odcinku, choroba Crohna może wpływać na dowolną część przewodu pokarmowego.
Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) IBD jest konsekwencją upośledzenia układu odpornościowego, ale jego dokładna przyczyna pozostaje nadal nieznana. Do tej pory badania wskazywały jedynie na możliwy wpływ genetyczny związany z rozwojem IBD. Ale chociaż podstawowa przyczyna IBD pozostaje tajemnicą, istnieją wspólne objawy, które wskazują na obecność tej choroby, takie jak:
- Ból brzucha,
- Krwawe stolce,
- Zmęczenie,
- Uporczywa biegunka,
- Utrata masy ciała.
Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom IBD staje się coraz bardziej powszechne w Stanach Zjednoczonych. Tylko w 2015 r. u około trzech milionów dorosłych Amerykanów zdiagnozowano tę chorobę. IBD nie tylko powoduje ogromny dyskomfort, ale także może osłabiać i zwiększać ryzyko raka jelita grubego i zakrzepów krwi. Inne przewlekłe schorzenia, które mogą rozwinąć się u pacjentów z IBD, obejmują choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, zapalenie stawów, choroby nerek i choroby wątroby.
IBD różni się od zespołu jelita drażliwego (IBS), który nie jest spowodowany stanem zapalnym i nie powoduje uszkodzenia przewodu pokarmowego, a jedynie przewlekły dyskomfort.
Suplementacja witaminy D może zapobiec nawrotom choroby zapalnej jelit
Według wcześniejszych badań witamina D może pomóc w utrzymaniu remisji IBD poprzez zatrzymanie stanu zapalnego, naprawienie barier błony śluzowej jelit i wywołanie antybiotyku – procesu, w którym jeden mikroorganizm antagonizuje inny. Aby dalej badać potencjał terapeutyczny witaminy D, chińscy naukowcy sprawdzili jak działa podawana solo (bez wsparcia innych medykamentów).
W swoich badaniach wykorzystali dane z 18 randomizowanych kontrolowanych badań z udziałem 908 pacjentów. Korzystając z analiz statystycznych, naukowcy odkryli, że suplementacja nie tylko poprawiła stan witaminy D u pacjentów, ale także zmniejszyła wskaźnik nawrotów IBD o 64 procent. Naukowcy nie stwierdzili istotnych różnic między leczeniem niskimi dawkami i dużymi dawkami witaminy D pod względem skutków ubocznych i niepożądanych incydentów.
Ponadto naukowcy poinformowali również, że w dużych dawkach witamina D zmniejszała stany zapalne i wyzwalała naprawę barier błony śluzowej jelit. To nie tylko indukowało remisję u pacjentów z IBD, ale także pomagało zapobiegać nawrotom choroby.
Na podstawie swoich odkryć naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja witaminy D jest skutecznym leczeniem IBD. Dlatego też zachęcają klinicystów, aby zalecali witaminę D swoim pacjentom – nawet jako leczenie pomocnicze – szczególnie tym z niedoborem witaminy D. Zauważyli również, że chociaż suplementy witaminy D są proste, skuteczne, bezpieczne i niedrogie, nadal potrzebne są bardziej wysokiej jakości badania w celu dalszej oceny ich potencjału terapeutycznego.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440113/
- https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2018/11160/Efficacy_of_vitamin_D_in_treatment_of_inflammatory.4.aspx
- https://www.naturalhealth365.com/inflammatory-bowel-disease-2959.html
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/crohns-disease/symptoms-causes/syc-20353304
- https://www.cdc.gov/ibd/what-is-IBD.htm