
Probiotyki w leczeniu stanów zapalnych jelit
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to bardzo duży problem, z jakim zmaga się szeroki odsetek ludzi. Leczenie tego problemu wcale nie jest takie proste, dlatego też naukowcy wciąż poszukują najlepszych sposobów na to, by znaleźć rozwiązanie na problem dla wielu ludzi. Okazuje się, że kluczem do leczenia tej choroby mogą okazać się drobnoustroje jelitowe. Według badaczy, to właśnie brakujące drobnoustroje mogą powodować rozwój tej choroby, a ich obecność może okazać się zbawienna.
***
Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Jest to stan chorobowy, który jest rodzajem zapalnej choroby jelit. Powoduje on poważny dla zdrowia stan zapalny, jak również i rany w jelicie grubym, które powodują bardzo duży ból brzucha, a do tego biegunkę z ropą i krwią oraz szybką utratę masy ciała. U jednych osób problem jest większy u innych mniejszy. Najgorsze jest to, że nie ma na to lekarstwa i wielu ludzi zmaga się z bardzo dużym problemem. Leczenie opiera się na utrzymaniu remisji choroby i to tak naprawdę stanowi klucz całego działania ze strony lekarzy. Podstawą jest podawanie leków, a jeśli to nie pomaga – przeprowadzenie operacji.
Na czym polega operacja?
Operacja wiąże się z usunięciem okrężnicy, jak również i odbytnicy. Chirurg musi stworzyć stomię, która pełni rolę zewnętrznej torebki, w której to gromadzi się cała treść jelitowa. Do tej pory nie była znana przyczyna powstawania tej choroby. W chwili obecnej liczne badania sugerują, że za całość mogą być odpowiedzialne określone drobnoustroje jelitowe.
Działanie mikrobów jelitowych
Jak zapewne większość z nas wie, bakterie w jelitach przekształcają kwasy żółciowe w wtórne kwasy żółciowe. Rodziną bakteryjną, która jest za to wszystko odpowiedzialna jest Ruminococcaceae. Każdy zdrowy człowiek posiada te bakterie w jelicie, a u osób z wrzodziejącym jelitem tych bakterii jest bardzo mało. Wykonując badania nad myszami, podanie probiotyków spowodowało zmniejszenie stanu zapalnego.
Podsumowanie
Czy probiotyki będą więc faktycznie w stanie pomóc osobom z tym problemem? Czy będzie to kluczowy punkt w drodze do tego, by zmniejszyć ból i uchronić wiele osób przed operacją i stomią? Miejmy nadzieję, iż wiele zacznie się w tej kwestii dziać, gdyż taki przełom w leczeniu tej choroby, dla wielu ludzi okazałby się po prostu zbawienny. Nikt bowiem z nas nie chciałby żyć z workiem wypełnionym kałem, prawda?