
Jak sen oczyszcza mózg i zapobiega demencji
Sen to czas na odpoczynek… czy aby na pewno?
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bostońskim opisują, że nasze mózgi wykonują oczyszczanie układu nerwowego ze specyficznych białek, podczas snu, które w rezultacie pomaga zapobiegać chorobom, takim jak demencja. Badania te opierają się na wcześniejszych odkryciach, które wykazały, że nasze mózgi pracują intensywniej podczas snu niż w stanie kompletnego spoczynku.
Dokładny proces, który zachodzi, obejmuje nasz układ glimfatyczny, odpowiedzialny za oczyszczanie naszego centralnego układu nerwowego. Kiedy nie śpimy, białka prekursorowe zwane beta-amyloidami nieustannie tworzą i gromadzą się w naszym mózgu.
Podczas snu nasz mózg usuwa te beta-amyloidy, zapobiegając ich formowaniu się w tkane neuronowej i uszkadzaniu naszych neuronów. Bez odpowiedniego snu nasz mózg nie może skutecznie usunąć tych białek.
Ich nagromadzenie wiąże się z wyższym ryzykiem demencji z powodu uszkodzonych neuronów. Badanie dostarcza nowych informacji na temat związku między snem a rozwojem demencją.
Niska jakość snu sen sprawia, że układ glimfatyczny jest mniej wydajny. Białka te są toksyczne dla komórek neuronowych, a ich akumulacja może prowadzić do zapalenia i stanów zwyrodnieniowych w mózgu, które z czasem mogą przeciwdziałać otępieniu typu alzheimerowskiego.
Stowarzyszenie Alzheimers Association zwraca jednak uwagę że jeszcze jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić związek przyczynowy-skutkowy.
Wiadomo jednak że zaburzenia snu – jak bezdech senny lub zakłóceń w cyklach snu – mogą zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera i demencji, lub może być nawet wczesnym objawem tych chorób.
Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć związek między jakością snu a demencją. Na przykład, czy zmiany w mózgu spowodowane chorobą powodują zaburzenia snu, czy też zmiany w rytmie snu zwiększają ryzyko demencji? Czy może oba te stwierdzeni są prawdziwe?
Stowarzyszenie Alzheimers Association prowadzi badanie tej dziedzinie. Ma ono na cel sprawdzić w jaki sposób zakłócenia snu mogą prowadzić do szybszego gromadzenia się tau, białka wytwarzanego w mózgu związanego z rozwojem choroby Alzheimera.
Pod względem jakości odpowiedni sen określają fazy snu.
Eksperci twierdzą, że wszystkie etapy snu są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia.
Na przykład, jeśli ktoś śpi na 7 lub 8 godzin, budząc się niewyspanym oznacza to nieprawidłowości w rytmach snu. Najprawdopodobniej występuje dodatkowy czynnik zmniejszający jakość snu. Na przykładem specyficzne leki, lub nadużycie alkoholu, który ma tendencję do zmiany długości faz snu.
Oprócz ryzyka otępienia podczas snu istnieje szereg dodatkowych problemów związanych z nieodpowiednim snem.
Fizycznie zły sen może powodować problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz cukrzycą i dysfunkcją tarczycy z powodu rozregulowania hormonów, ponieważ to właśnie w czasie głębszych stadiów snu, następuje regeneracja naszego układu hormonalnego.
Psychicznie, zły sen może prowadzić do stanów lękowych, depresji, osłabionej pamięci i chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera i demencja. Taka sytuacja może wystąpić szczególnie jeśli nie spełniamy wymagania wystarczającej długości snu.
Jak poprawić jakość snu?
Wyjdź na zewnątrz i poruszaj się
Świeże powietrze i ćwiczenia mogą pomóc Ci się uspokoić i zmęczyć, a witamina D, która syntetyzuje się w naszej skórze podczas ekspozycji na słońce pomaga regulować rytmy dobowe, aby sen był lepszej jakości.
Ustal rutynę przed snem
Konsekwencja w rutynie przed snem każdej nocy może pomóc w osiągnięciu lepszej jakości snu. Twoje ciało w naturalny sposób będzie odbierać sygnały i wywoływać senność reagując na działanie, które regularnie podejmujesz, aby się wyciszyć, takich jak czytanie, branie ciepłej kąpieli lub pisanie w dzienniku.
Zastanów się, co oglądasz w telewizji
Słuchanie zniechęcających raportów o nowym koronawirusie w wieczornych wiadomościach przed snem może nie być dobrym pomysłem i może sprawić, że Twój umysł będzie zadręczał się negatywnymi myślami przez całą noc. Postaraj się obejrzeć coś przyjemniejszego.