
Czy BCAA działa?
BCAA należy do suplementów diety cieszących się wybitnie wysoką popularnością wśród osób chcących budować masę mięśniową lub poprawić regenerację potreningową. Ostatnimi czasy panuje jednak dość śmiałe i wprost przeciwne przekonanie, że „BCAA nie działa”. Jak wspomniana kwestia prezentuje się w oparciu o wyniki badań naukowych?
BCAA to aminokwasy o łańcuchu rozgałęzionym, do których należy leucyna, izoleucyna i walina. Wchodzą one w skład niezbędnych aminokwasów egzogennych (EAA), a więc takich, które nie mogą zostać wytworzone przez organizm w fizjologicznie znaczących ilościach.
Koncepcja, że BCAA mogą mieć wyjątkową zdolność do stymulowania syntezy białek mięśniowych (MPS) została przedstawiona w 1981 roku w oparciu o model zwierzęcy (sama ich podaż najczęściej odbywała się w postaci infuzji). Co więcej, leucyna powszechnie uznawana jest za jeden z najważniejszych aminokwasów i prekursora syntezy białek mięśniowych.
Niestety owa koncepcja ma wiele luk – regulacja syntezy białek mięśniowych różni się pod wieloma względami między ludźmi a szczurami. Co więcej, do syntezy białek mięśniowych konieczne są wszystkie niezbędne aminokwasy (EAA), a podaż tylko trzech (BCAA) jest niewystarczająca. Hipotetycznie jest więc niemożliwe, aby spożycie wyłącznie BCAA powodowało powstanie stanu anabolicznego. Na dodatek – owe rozważania hipotetyczne wydają się być potwierdzone w badaniach interwencyjnych (Wolfe 2017).
W roku 2017 opublikowany został przegląd systematyczny autorstwa Wolfe R., którego wyniki nie wspierają potencjalnych korzyści płynących z suplementacji BCAA. Z perspektywy przedstawionych twierdzeń sugeruje się, że dużo lepszym rozwiązaniem jest odżywka białkowa, EAA, lub konwencjonalny posiłek, który dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów.